Častohostice

Souřadnice: 49° 1′ 4″ s. š., 15° 49′ 11″ v. d

Vznik stavby: 13.stol ?
Patrocínium: sv. Barbora,
Půdorysné schema:

Historie:

Datování vzniku kostela není zcela jasné. Předpokládá se, že kostel vzniknul v 15. století, některé prameny uvádí 13. století a jiné dokonce 9. století. Jako farní je kostel doložen prvně v roce 1492 ale předpokládá se, že farním byl již dříve.

 

Stavební popis:

Předpokádá se, že nejstarší částí kostela je kruhová románská  věž, pozůstatek původní rotundy, terá byla pozdějšími přístavbami změněna do současné podoby. První doloženou přístavbu kostel prodělal v roce 1548, další pak v letech 1740-1745, kdy byl rozšířen o dvě boční kaple Dle průzkumu je zdivo postaveno z kanene a cihel. Zaměření románské časti kostela je velmi znesnadněno pozdějšími stavebními úpravami. Vnitřní průměr kruhové lodi se pohybuje v rozmezí 5,30-5,57m. Tloušťka stěny je měřitelná ve dvou místech – v jednom případě činí 2.05m a v druhém případě 1,48m. Výška středu kopule je od současné úrovně podlahy 7,34m.

 

Fotogalerie:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>