Česká Třebová

Souřadnice: 49°54′16″ s. š., 16°27′1″ v. d

Vznik stavby: 13.stol

Patrocínium: Sv.  Kateřiny,
Půdorysné schema:

 

Historie:

První  zmínka o České Třebové je z roku 1304, kdy král Václav  potvrzuje její vlastnictví Zbraslavskému klášteru , který ji roku 1357 podstupuje výměnou za jiné statky Litomyšlskému biskupovi. Datum založení rotundy není písemně doloženo, ale její datace byla určena až do první poloviny 13. století.

Stavební popis:

Kruhová loď o průměru 7,2m byla původně zastropena kopulí, terá byla dobourána a v současné době je nahrazena dřevěným stropem s rákosovým podbitím, umístěným ve výši paty původní kopule. Zdivo rotundy je provedeno z lomové opuky. Tři okna v lodi nejsou původní. Při stavebích úpravách byly proraženy ještě další dva vstupy, v současné době opět zazděné. Apsida je je zaklenuta gotickou žebrovou klenbou se svorníkem, která nahradia původní konchu.  Žebra dosedaji na konzoly, z nichž dvě mají tvar kužele a dvě podobu obličejů, které jsou údajně podobizny donátora a stavitele kaple. U okna v apsidě zůsatalo zčásti  zachováno ostění profilovaného oblounem a výžlabkem. Na západní straně byla při stavebních úpravách v roce 1801 k lodi připojena předsíň. Z předsíně se do lodi vchází gotickým portálem ze 14. století. Stavební úpravy probíhaly ješte v roce 1920, kdy byla kaple celkove rekonstruována Při této rekonstrukci byly objeveny sgrafita, která rámovala původní okna nacházející se jinde, než ta dnešní a také bylo zjištěno, že původní podlaha byla přibližně o půl metru níže. Poslední větší oprava byla provedena v roce 2002.

zdroj:

Merhautová A., Raně středověká architektura v Čechách, Acadenia Praha, 1971

Fotogalerie:

Odkazy:

http://mmct.cz/cz/page/4-rotunda-svate-kateriny/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>